O stepu

Tap dance, u nás nazývaný step, je krokový tanec rychlého tempa, při němž vyklepávají tanečníci rytmus botami. Začátek jeho historie spadá do období vzniku prvních černošských náboženských shromáždění na americkém území. Vyvíjel se s jazzem a to mnohem dříve, než došlo k jeho pojmenování. Je syntézou tanečních kultur několika národů a má své dávné kořeny v súdánských podupových tancích, irském jigu používajícím k tanci kovové desky a anglickém dřevákovém tanci clogdance. Největší popularity dosáhl na počátku 30. let minulého století, v době vzniku zvukového filmu. V době největší slávy, ve 20. a 30. letech, vznikaly v Americe takřka přes noc známé stepařské hvězdy (neznámější Fred Astaire). Od roku 1961 se začíná pedagogicky pracovat a v roce 1965 zakládá Frank Towen v Praze první stepařské studio.

Dnes existuje mnoho tanečních studií a pořádá se množství stepových seminářů. Každý rok se také pořádají různé stepařské soutěže a mistrovství.

Stepařské styly

Step rozlišujeme mimojiné na irský, klasický a jogging:

  • Irský Jig používá monocentrickou techniku, pohyb nohy vychází z kotníků a držení těla je vzpřímené, horní část těla není využívána vůbec.
  • Klasický step - při tomto stylu vychází úder z kotníků, držení těla je opět vzpřímené, ale aktivně se pohybují jak paže, tak trup. Kroky jsou vedeny oproti jigu více při zemi. Jako doprovodná hudba se dá v podstatě použít cokoliv (rap, disco, jazz atd.).
  • Clogging - úder cloggingového stepu vychází z pérování v kolenou. Nohy jsou více zvedány a tančí trup i paže. Rytmus pomáhají dotvářet dva spojené plechy připevněné k obuvi. Zvuk plechů je hlasitější, ale méně čistý. Používá se hudba rytmická a jednoduchá, například country.

Náš klub se věnuje pouze stepu klasickému.